ZEYTİN MEMLEKETİ AYVACIK

Ayvacık özellikle Küçükkuyu Beldesi ve çevresindeki yalı kolu köylerinde büyük zeytin ağacı varlığına ve zeytincilik geleneğine sahiptir. Zeytin ağaçları kadar onlardan faydalanabilmeyi bilmek de son derece önemlidir. Ayvacık halkı ve yerel işletmelerimiz zeytini en güzel şekilde işler. Kırma zeytin , çizik zeytin, sele zeytin, kokteyl zeytin  en çok bilinen çeşitleriyse de siz bu ürünlerinde kendi içinde çeşitlendiğini çarşılarda gezerken keşfedersiniz. Zeytinle birlikte ülkemizin en kaliteli zeytinyağı da esnaflarımızın raflarındadır. Doğanın bereketini en güzel şekilde simgeleyen zeytin gıda ürünleriyle olduğu kadar sabun, krem,  geleneksel doğal sağlık ürünleri ile de insanlara şifa dağıtır. Hem çarşılarımızdaki dükkanlarda hem  pazarlarımızda çeşit çeşit sağlıklı zeytin ürünlerini bulacaksınız.

BİNLERCE YILDIR YAŞANABİLİR MEMLEKET

Ayvacık tarih boyunca gelenin ayrılmak istemeyip ömrünce yaşamayı seçtiği bir memleket olarak varlığını sürdürdü. İnsanoğlunun bilinen en eski yerleşimlerini yaptığı çağlardan bugünlere Ayvacık sağlıklı, huzurlu yaşamın simgesi. Bugünkü ziyaretçilerimiz de binlerce yıl önce gelen Aristo da memleketimizin büyüsüne kapıldı. Behramkale’de Assos, Gülpınar’da Khyrse, Arıklı’da Gargaron, Kozlu’da Lamponia, Babakale’de Lekton ve çevresinde kazılmayı bekleyen yüzlerce şehir kalıntısı, yaşanabilir kentimizin cazibesinin ispatıdır.

TAŞ EVLER VE TAŞ İŞÇİLİĞİ

Küçükkuyu Beldesi ile Ayvacık ilçesi arasında yol boyunca ülkemizin en bilinen köyleri arasında olan Behramkale, Yeşilyurt, Adatepe, Nusratlı,  köyleri bulunuyor. Bu kadar da değiller Büyükhusun, Kozlu, Sazlı, Arıklı, Ahmetçe köyleri, denize nazır konumları tüm turistik etkinliğe rağmen korunmuş doğal yapıları  ve hepsi bölge insanın emeği taş işçiliği evleriyle eşsiz bir mimari ve peyzaj dokusu sunuyor.

GELENEKSEL YAŞAM KORUNMUŞ KÜLTÜR

Ayvacık ilçesinde, köylerinde geleneksel yaşam büyük ölçüde varlığını bozmadan sürdürmektedir. Ayvacık ve Küçükkuyu’da kurulan Cuma Pazarları, Gülpınar Cumartesi Pazarında hem kültürünü bozmadan yaşayan yöre insanını hem onların pazara getirdiği ürünleri bulursunuz. Ayvacık içinde gezintinizde her köy  size kendine özgü güzellikleri ve kültürü sunacaktır. Ayvacık ve Küçükkuyu çarşısı da bu geleneksel yaşamın doğallığı ve samimiyete dayalı insan ilişkileri üzerine kuruludur. Ayvacık insanı ve günlük yaşamıyla iyi ki var diyeceğiniz yerdir.