7256 SAYILI YAPILANDIRMA KAPSAMINDA EMEKLİLİK İÇİN KREDİ DESTEĞİ

275 0

 

17/11/2020 Tarihinde yayımlanan 7256 sayılı “Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun” ile Sosyal Güvenlik Kurumunun bazı alacakları yeniden yapılandırılma işlemleri sürmektedir. Bu kanun kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında is birliği protokolü imzalanmıştır. Birikmiş prim borclarını ödeyerek ve dondurulmuş hizmet sürelerini tamamlayarak sigortalıların emekli olabilmesi için bu yapılandırma protokolünden yararlanmak isteyen üye esnaf ve sanatkarların 31/01/2021 tarihine kadar SGK il Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

PROTOKOL TOPLU ÖDEMEYLE EMEKLİ OLMA FIRSATI SUNACAK

Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacak. Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler.

ÖNCELİKLE SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURULAR YAPILACAK

Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalıların, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl  Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebilecekler.