ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDAN AYVACIK İÇİN PROJE GİRİŞİMLERİ

424 0

Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerinin kamu destekleri ve Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer desteklerden faydalanması, Ayvacık ilçesi tüm köyler ve Küçükkuyu beldesinde esnaflar ve sanatkarlar faydasına ekonominin gelişmesi  hedefiyle yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda kurumsal işbirliği ve ortaklıklar geliştirmeye devam ediyor. Oda son bir ayda bu doğrultuda Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile birlikte bir dizi program gerçekleştirildi. TKDK  kırsal alanda ve tarım konusunda yıl boyunca çeşitli destekleri büyük, küçük yatırımcılara ulaştırarak kırsal kalkınma için önemli bir görevi yerine getiriyor. Bu desteklerin Ayvacık tarafından değerlendirilmesi için genel katılımlı toplantılar ile başlatılan süreç, yatırıma hazır üyeler ile TKDK uzmanlarının bir araya getirildiği toplantıyla sürdü. Önümüzdeki süreçte de öncelikle üyelerin yatırımları için destek almalarına yönelik bu toplantılar talep olması halinde düzenlenmeye devam edecek.

“HİBE DESTEKLERİ DOĞRU YATIRIMCIYA ULAŞTIĞINDA FAYDALI”

Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile ortak bir strateji geliştirme çalışması yürütmeye başlayan strateji ve kalite geliştirme uzmanı Mahmut Biçer, odanın üyelerine çağrı yaparak; “Yatırım yapmaya, işlerini geliştirmeye hazır durumda olan üyelerin veya  sermayeleri hazır girişimcilerin destekler konusunda bilgi almak için odaya bizzat projelerini anlatan bir belgeyle başvurabileceklerini belirtti. Odada doldurulacak bir formla  kayıt altına alınacak projelerin destek alabilecek yeterliliğe gelmesi için gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Elbette bu destek almak isteyenin de dikkatli, istekli ve çalışkan olmasını gerektiren bir süreç olacak. Yatırımcıların sermayeleri ve iş hedefleri hazır olmalı çünkü; TKDK desteklerinden faydalanmak için öncelikle kişiler kendi harcamalarını yapmalılar. Yatırımın tamamlanmasından sonra TKDK projenin %55’ine kadar olan kısmını hibe desteği ile uygun maliyetler üzerinden ödüyor . Bu destek zaten işini geliştirmeyi hedefleyen, yeni bir bina yapmak, tesisinde tadilat yapmak,  makine ve ekipman almak isteyen esnafı güçlendiren bir destek. Yapılan yatırımın geri kazanılması yıllar sürebilecekken bu destekle 6 ay içerisinde yaptıkları harcamanın yarısını kurtarabilecekler. Dolayısıyla destek doğru  anlaşılır ve yatırıma iş geliştirmeye açık esnaf ile buluşursa katkısı büyük olacaktır. İlçede TKDK desteğiyle zeytin ve zeytinyağı işletmesi, turizm tesisi yatırımlar bulunuyor. Ancak ilçenin potansiyeli düşünüldüğünde henüz çok az destek kullanılmış.  Her türlü desteğin kullanılması için uzun süreli ve sabırlı bir çalışma içinde olacağız.” dedi

“TÜM DESTEKLERDEN FAYDALANMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ” 

Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Fehmi Arıkan; “ Yeni çağrısı yapılan, kırsal turizm, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri gibi üye yapımıza uygun başlıkları da kapsayan bu destekten faydalanılması için birkaç aydır üyelerimize yönlendirme çalışmalarında bulunuyorduk. Bunun   sonucunda üyelerimiz içinden yatırım için kaynak ayıran, proje hazırlamaya hazır üyelerimiz oldu. TKDK çağrısından sonra da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hibe desteklerinden faydalanılması için, vatandaşların inanması, bilinçlenmesi ve kendilerini yatırıma hazırlaması belirli bir süreç alıyor. Biz bu süreci Ayvacık’ta üyelerimizin faydasına takip ediyoruz, istiyoruz ki; mümkün olduğunca çok üyemiz  yaptığı yatırımın yarısından fazlasını geri kazanma şansını değerlendirsin. Bu destekler ilçe ekonomisine bir katkı olarak girecek kamu kaynaklarıdır. Toplamda 400 milyon TL olan destekten ilçemizin potansiyeline yakışır bir miktarı ilçemize kazandırmalıyız. Esnaflar, sanatkarlar ilçemizin ekonomisinin temeli konumunda, bununla birlikte biz üye yapımız içinde ilçeye yatırım için gelen bir çok girişimciyi de barındırıyoruz. Doğru projelerin gelişmesi, bir de bunların hibe destekleri ile gelişmesi  Ayvacık’ta girişimciliğin gelişmesi, ekonominin büyümesi demek. Biz uzun yılların verdiği tecrübeyle  hem yeni yatırımcılar hem de var olan iş sahipleri için en yerinde yönlendirmeleri yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Son iki ayda üyelerimizin destekten faydalanması için, TKDK uzmanlarının katılımıyla bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerinde bulunduk. Ardından destek almaya istekli üyelerimize özel yine TKDK uzmanlarının katılımıyla küçük gruplar halinde toplantılar gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte de üyelerimizin talepleri doğrultusunda yeni bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğünün kapısı her zaman her yatırımcı için açık,  biz de destek veren kuruluşların ilçede bir kapısı olmak, üyelerimiz ile birlikte tüm vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmak istiyoruz. TKDK dışında KOSGEB destekleri ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı çağrıları için de üyelerin faydasına çözüm geliştirmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Ayvacık Esnaf ve Sanatkar Odası aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kuruluşu yönlendirilen , TKDK tarafından desteklenerek Ayvacık’ta kırsal kalkınma için  kurulan Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneğinin kurucu yönetim kurulu üyeleri arasında bulunuyor. Ayvacık ilçesinde 2023 yılına kadar uygulanacak bir dizi proje ve faaliyetin uygulanması için hazırlanan Yerel Kalkınma Stratejisi de hazırlanmış durumda.   Bu doğrultuda  Ankara’dan inceleme ziyaretinde bulunan uzman ekiple de bir araya gelen Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu yönetim kurulu alanda incelemelerde bulunarak kurumlara ziyaretler gerçekleştirdi. Yetkililer Ayvacık faydasına tüm kurumların bir araya gelerek çalışmasının önemine vurguda bulundu. Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası bu birliktelik için de uzun vadede Ayvacık’ın kazanması için kaynaştırıcı bir rol oynamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde proje başvurusu için çağrıya çıkan “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme”  kapsamında  zanaatkarlık ve kırsal turizm konuları ile birlikte bitkisel üretim, arıcılık, su ürünleri gibi  hibe desteğinden faydalanmak mümkün.